Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер ќе игра во финалето на АТП турнирот во Хале, откако попладнево го совлада Пјер-Југ Херберт со 2-0. Двата сета пвриот носител на турнирот ги доби со по 6:3.

Мечот траеше еден час и четири минути.

Во финалето Федерер ќе игра со белгискиот тенисер Давид Гофин.

Наградниот фонд на турнирот во Германија е два милиони евра.Автор: Администратор
Објавено на: 23/06/2019 11:02