Болидот за новата сезона во Формула 1 на екипата Мерцедес ќе биде промовиран на 18 февруари, а истиот ден ќе биде извршено и пробното тестирање.

Новиот болид на Мерцедес го доби името W13.

Мерцедес минатата сезона ја освои титула во серија во конкуренција на конструктори.

Новата сезона во Формула 1 стартува на 20 март со трката за Големата награда на Велика Британија, а за Мерцедес ќе возат Луис Хамилтон и Џорџ Расел.Автор: Администратор
Објавено на: 19/01/2022 03:20