Македонците ќе можат на референдум да одлучуваат за договорот за пријателство со Бугарија. Најголемата опозициска партија во земјата собира потписи за иницијативата. Договорот потпишан со Бугарија во 2017 година е основата на барањата на Софија, велат од ВМРО ДПМНЕ. Бугарија со години става вето на почетокот на пристапните преговори на Македонија со ЕУ. Македонците бараат од ЕУ ист третман каков што им го даде на другите земји членки кои веќе се приклучија на блокот, изјави потпретседателот на ВМРО Александар Николоски во ексклузивното интервју за новинската агенција В4НА.

Луѓето треба да одлучат за односите со Бугарија

Најголемата македонска опозициска партија одлучи на 5 септември да иницира референдум за претходниот договор за пријателство со Бугарија. Тој документ го потпишаа тогашниот бугарски премиер Бојко Борисов и неговиот македонски колега Зоран Заев. Договорот требаше да ги реши односите меѓу двете земји, но Софија со години го блокираше патот на Македонија кон ЕУ и стави вето на почетокот на пристапните преговори на земјата.

Зборувајќи за причините за распишување референдум, потпретседателот на ВМРО, Александар Николоски, за В4НА изјави дека тоа е најдобар и најдемократски начин народот да го каже своето мислење. Односите со Бугарија се едно од, ако не, најважните прашања за земјата, поради што решија да собираат потписи, рече тој.

„Ова е најважното прашање за нас, меѓу другото затоа што Македонија е блокирана во нејзината интеграција во ЕУ, а ветото доаѓа од Бугарија. – изјави Николоски.

Опозицискиот политичар рече дека друг проблем е тоа што владата, сосема наивно според него, го прифатила францускиот предлог кој има за цел да го отстрани бугарското вето за блокирање на пристапните преговори. Како дел од решението, Скопје мора да го измени уставот на земјата и да му даде повеќе права на бугарското малцинство.

„Овие бугарски барања датираат од 2017 година, кога тогашниот македонски и бугарски премиер го склучија договорот за пријателство и добри односи. За жал, тој договор не донесе пријателство, добри односи или соработка, туку трајно вето за да се спречи Македонија да влезе во ЕУ. Затоа мислиме дека на луѓето треба да им се даде можност да го изразат своето мислење за договорот. Сметаме дека тоа е катастрофално и извор на сите проблеми на Македонија“, потенцираше Александар Николоски.

Потребни се 150 илјади потписи за да се одржи референдум

ВМРО ДПМНЕ веќе ја достави иницијативата за референдум до парламентот. Собранието сега има задача да го усвои во наредните денови за да може да започне собирањето потписи. За одржување на обврзувачки референдум потребни се 150 илјади потписи за поддршка на идејата.

Македонија заслужува да оди напред на рутата кон Европа, а процесот го попречува само ветото на Бугарија, рече Николоски, додавајќи дека е невозможно една земја да ја запре интеграцијата на друга.

ЕУ мора да се врати на критериумите од Копенхаген, кои ги поставија условите за пристапување кои се применуваат за сите земји кои веќе станаа членство во ЕУ. Доколку се земат предвид тие критериуми, Македонија немаше да има никакви проблеми да напредува на својот пат кон ЕУ, рече политичарот.

„Ние само бараме да бидеме третирани на ист начин како оние земји кои се приклучија порано или сега преговараат за нивната интеграција. Истите барања мора да важат и за нас како и за другите.

Енергетската криза стигна и на Балканот

Македонскиот политичар во интервјуто за В4НА зборуваше и за енергетската криза предизвикана од руско-украинската војна и санкциите. Енергетската состојба во Македонија е катастрофална, бидејќи владата не направи многу за да ја ублажи. појасни Александар Николоски. Иако има доволно ресурси, Македонија сè уште треба да увезува странска електрична енергија.

„Македонија има доволно суровини и ресурси од кои може да произведува електрична енергија и да ги покрие сопствените потреби, без природен гас. Имаме доволно ресурси за да ја елиминираме зависноста од увозни залихи, но за жал владата речиси целосно го уништи системот во последните години, а сега земјата е на точка каде што половина од потрошената струја мора да се купи од странство. – истакна потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски.Автор: Администратор
Објавено на: 12/09/2022 04:21