Победникот на УС Опен и од денеска најдбар светски тенисер Карлос Алкараз (19) се наоѓа и на првото место според заработката во 2022 година.

Младиот шпански тенисер само од турнирските награди инкасирал 7.39 милиони долари.

На второто место според заработката е неговиот сонародник Рафаел Надал, кој годинава инкасирал 6.69 милиони евра.

Трет е финалистот на УС Опен, Каспер Руд од Норвешка со заработка од 4.64 милиони долари, а на четвртото место е грчкиот тенисер Стефанос Циципас (4.41 милиони долари).Автор: Администратор
Објавено на: 13/09/2022 02:02