Премиерот на Албанија Еди Рама изјави дека самитот Западен Балкан – Европска Унија, закажан за утре во Тирана, го покажува зголемениот геостратешки интерес на ЕУ за тој регион за време на војната меѓу Русија и Украина.

Според Рама, војната во Украина потсетува на ранливоста на регионот и ѝ даде поттик на ЕУ да ги внесе нациите од Западен Балкан во ЕУ. Додава дека блокот треба особено да работи „тесно со Србија“, која не се приклучи на воените санкции на ЕУ за Русија за време на војната.

„Моментот е фантастичен“, рече Рама во интервју за АП што го пренесуваат албанските медиуми, и дека „никој не можеше да го замисли ова пред само две години, а сега тоа се случува“.

Рама ќе биде домаќин на еднодневен самит чија цел е ревитализација на процесот на проширување на Унијата во други земји, а во фокусот на состанокот, се „земјите од Западен Балкан: Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора , Северна Македонија и Србија“.

Според премиерот на Албанија, кој претходно ја критикуваше Унијата за забавување на процесот на пристапување, војната во Украина се покажа како „потсетник на ранливоста“ на регионот на Западен Балкан и ја охрабри Унијата да ги доведе земјите таму „под демократското покровителство на Европа“.

Рама рече и дека Унијата мора „тесно да соработува со Србија“, која не се приклучи на европските санкции против Русија.

-Заедничкиот глас на Западен Балкан… помогна да се „туркаат поголем број европски лидери“ кон процесот на приклучување на земјите во Европската унија, затоа што „ви треба Балканот, Западен Балкан, колку што му треба на Западен Балкан Европската унија“, рече Рама.

Тој ја нарече утрешната средба во Тирана „најважниот настан во историјата на меѓународните односи“ на Албанија, посочувајќи дека поранешната комунистичка земја била „целосно отсечена од светот и од Европа“ до 1990 година.

Како што оцени Рама, самитот ќе донесе „многу за Западен Балкан, за нашата земја (Албанија); ќе донесе многу позитивна енергија, многу надеж, многу нови патишта, нови патишта кои ќе се дефинираат себе си во следните чекори“, а одлуката на Унијата да го одржи самитот надвор, тој ги нарече своите територии „добро предвидување за иднината“.Автор: Администратор
Објавено на: 06/12/2022 05:14