Тенисерката од Белорусија, Арина Сабаленка соопшти дека добила британска виза и дека ќе игра на Вимблдон.

- Имам виза. Ју-Ху! Можете да бидете среќни. Одам на Вимблдон и тоа е одлична вест. Со нетрпение очекувам да одам во Лондон. Навистина уживам да играм таму. Уживам во атмосферата. Минатата година навистина го пропуштив Вимблдон и, да, едвај чекам да се вратам и да го покажам мојот најдобар тенис.

Сабаленка која во моментов е на второто место на ВТА ранг-листата, вчера загуби од Мухова (Чешка) во полуфиналето на Грен слемот Ролан Гарос.

Вимблдон годинава ќе се игра од 3 до 16 јулиАвтор: Администратор
Објавено на: 09/06/2023 15:13