Српската ракометна федерација денеска ќе испрати барање до Светската ракометна федерација (ИХФ) за специјална покана за учество на Мундијалот кој идната година ќе се одржи во Данска, Норвешка и Хрватска.

Српските ракометари вчера не успеаја да се пласираат на Светското првенство, бидејќи во реваншот од баражот во Нови Сад ја победија Шпанија со недоволни 25:22.

Во првиот натпревар на 8 мај во Шпанија домашната екипа победи со 32:28.

Светското првенство ќе се одржи од 14 јануари до 2 февруари 2025 година во Данска, Норвешка и Хрватска.Автор: Администратор
Објавено на: 13/05/2024 18:03