По завршувањето ан последниот бараж за Светското фудбалско првенство во Русија познати се 32 учесника кои ќе бидат распоредени во четири шешири пред извлекувањето на групите.

Ждрепката е закажана за 1 декември.

Во првиот шешир се сместени: Русија, Германија, Бразил, Португалија, Аргентина, Белгија, Полска и Франција.

Втор шешир: Перу, Шпанија, Швајцарија, Англија, Колумбија, Мексико, Уругвај и Хрватска.

Трет шешир: Иран, Сенегал, Египет, Тунис, Шведска, Костарика, Данска и Исланд.

Последниот шешир го сочинуваат: Србија, Нигерија, Австралија, Јапонија, Мароко, Панама, Јужна Кореја и Саудиска Арабија.

Мундијалот во Русија ќе се игра од 15 јуни до 14 јули 2018. Бранител на трофејот е Германија.Автор: Администратор
Објавено на: 16/11/2017 15:42