Фудбалерите на Розенборг кои неодамна ја обезбедија новата шампионска титула во Норвешка, во Скопје допатуваа во натпреварувачки ритам, па на утрешниот меч против Вардар, во Лигата на Европа, ќе атакуваат на победа. Ова меѓу другото го потенцира тренерот на Розенборг, Каре Ингебритсен на прес-конференцијата пред вечерашниот тренинг кој норвешкиот тим го има на арената „Филип Втори“ каде утре ќе го одигра мечот против македонскиот шампион. - Кај нас првенството заврши и сметам дека тоа ќе ни биде предност. Не сме надвор од ритам, напротив успеавме да се одмориме и со нова енергија ќе се обидеме победнички да ја завршиме европската епизода. Ќе имаме време за одмор по мечот со Вардар, а утре ни е најважно да победиме против Вардар“, изјави Ингебритсен. Иако двата тима одамна ги загубија шансите за прогрес во нокаут фазата, сепак двете екипи ќе се обидат со победа да го завршат настапот во Лига Европа. Голманот Андре Хансен очекува со победа да ја завршат европската сезона. - Ја освоивме шампионската круна во Норвешка што е голем успех и сега сакаме победнички да ги завршиме настапите и во Европа Лигата. Последен меч е за нас и редно е да ја забележиме втората победа во групата“, изјави Хансен, кој утре принудно ќе го менува капитенот Мајк Јенсен, кој пак не допатува во Скопје од семејни причини. Натпреварот од последното 6.коло во групната фаза во Лига Европа меѓу Вардар и Розенборг кој ќе се игра утре, ќе започне во терминот од 21 часот и 5 минути.Автор: Администратор
Објавено на: 07/12/2017 03:11