Белата куќа бара начин да го екстрадира турскиот исламски проповедник Фетула Ѓулен во Турција, со цел да ја одоброволи Анкара за намалување на притисокот врз Саудиска Арабија во врска со убиството на новинарот Џамал Кашоги, тврди Ен-Би-Си, повикувајќи се на извори во американската Администрација.

Според телевизијата, Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп побарала од неколку федерални агенции на САД да пронајдат законски начини за екстрадиција на Ѓулен, кого Турција го обвинува дека стои зад обидот за воен удар во земјата во 2016 година и бара од Вашингтон да и го предаде. Ѓулен, кој живее во добровилен азил во САД, ги отфрла ваквите обвинувања на Анкара.

Ен-Би-Си тврди дека Белата куќа побарала одново отворање на постапката за екстрадиција на Ѓулен, како и информации за неговиот правен статус во САД, каде тој престојува со зелена карта уште од 90-те години на минатиот век.

Ниту една американска агенција не сакала да ги коментира сознанијата на Ен-Би-Си, додека неименуван турски претставник изјавил дека Анкара на никаков начин не го поврзува случајот на Ѓулен со убиството на саудискиот новинар Кашоги.

– Не гледаме никаква поврзаност меѓу овие два случаи. Сакаме да видиме активности на САД насочени кон екстрадиција на Ѓулен, но ние ќе продолжиме со нашата истрага за случајот Кашоги, изјавил турскиот претставник за Ен-Би-Си.Автор: Администратор
Објавено на: 15/11/2018 23:28