По одигрувањето на последното квалификациско коло, познати се сите 24 репрезентации кои ќе настапат на Европското првенство во одбојка што оваа година ќе се игра во четири земји.

За прв пат во својата историја на континентален собир ќе учествува и македонската репрезентација која синоќа ја совлада Унгарија, а во прилог и одеа резултатите на неколку други натпревари.

Учесници на ЕП 2019: Франција, Белгија, Холандија, Словенија (ко-домаќини), Македонија, Австрија, Белорусија, Бугарија, Чешка, Естонија, Финска, Германија, Грција, Италија, Црна Гора, Полска, Португалија, Романија, Русија, Србија, Словачка, Шпанија, Турција и Украина.Автор: Администратор
Објавено на: 10/01/2019 10:41