Тимот на Барселона со победата над Леванте (3:0) обезбеди учество во четвртфиналето на шпанскиот национален куп, но учеството на Каталонците во следната фаза е загрозено поради административно невнимание.

За домаќините синоќа играше Чуми, за кого шпанските медиуми објавија дека немал право да игра поради неодлежана дисквалификација добиена минатата сезона како играч на Б-тимот на Барселона.

Останува да се почека одлуката на надлежните, а до тогаш Барселона е меѓу осумте најдобри и ќе го брани трофејот од лани.

Резултати на натпреварите од реванш 1/8финалето во Копа дел Реј одиграни синоќа: Реал Сосиедад – Бетис 2:2 Еспањол – Циљареал 3:1 Барселона – Леванте 3:0.

Пласман во четвртфиналето изборија: Бетис, Еспањол, Барселона, Реал Мадрид, Жирона, Севиља, Валенсија и Хетафе.Автор: Администратор
Објавено на: 18/01/2019 10:14