Рафаел Надал убедливо ја почна својата кампања за 12-тиот „Куп на мускетарите“ од „Ролан Гарос“. „Кралот на земја“ се справи со 6: 2, 6: 1, 6: 3 против квалификанот Јаник Ханфман за 1 час и 59 минути на централниот терен во Париз.

Ханфман, исто така, придонес за тешкиот пораз од Матадорот со 34 неизнудени грешки наспроти само 20 винери, додека Надал имаше 25 винери со 16 грешки. Шпанецот изгледаше добро и се однесуваше професионално кон дуелот, кој беше само првата пречка за големата цел.

Надал веќе има 89 натпревари и 87 победи на „Ролан Гарос“, а следниот ќе биде јубилеен број 90, додека противникот ќе му биде квалификантот Јаник Маден, кој триумфираше над друг квалификант во лицето на Кимер Копежан со 7: 6 (0), 7:5, 6:3 за 3 часа и 3 минути игра.

Објавено на: 27/05/2019 18:10