Хјустон го победи Бостон со 111-110 во меч од регуларниот дел од сезоната во НБА, иако Селтикс успеаја да го сопрат лидерот на тимот Џејмс Харден во поголемиот дел од второто полувреме и во продолжението. Сепак, Расел Вестбрук ја презеде „штафетата“ од неговиот соиграч и заврши со 41 поен.

Харден не постигна кош долго време и на крајот заврши со 21, откако погоди две слободни на 25 секунди пред крајот. Инаку, Селтикс го надминаа дефицитот од четири поени на 20 секунди пред крајот на редовното време и го испратија натпреварот во продолжение со тројка на Браун со сирената. Бостон го постигна првиот кош во дополнителното време и поведе со 110:109, но домашните ги промашија сите шест удари во последните 2:49 минути.

Харден, кој во просек има просечно 35 поени во сезоната, заврши во 3/12 во последните 29 минути од играта, а во последната четвртина воопшто не успеа да стигне до кошот. Сепак, Вестбрук го замени со 41 поен, меѓу кои и 18 во второто полувреме и три во продолжението, на кои додаде осум скока и пет асистенции.

Џејсон Тејтум постигна 32 поени и 13 скока за Бостон, Маркус Смарт додаде 26 поени, а Браун заврши со 22. Селтикс, кои влегоа во натпреварот со 14 победи од последните 17 натпревари, со триумф можеа да ги надминат лидерите во Атлантик дивизијата – Торонто.

Мемфис го победи Лос Анџелес Лејкерс со 105-88, откако веројатно овие два тима ќе се сретнат и во првото коло од овогодинешниот плејоф. Дебитантот Џа Морант постигна 27 поени и рекордни 14 асистенции, додека Леброн Џејмс заврши со 19 поени и 10 асистенции за Лејкерси.

Резултати од НБА

Њујорк – Чикаго – 125: 115 Атланта – Портланд – 129: 117 Мајами – Бруклин – 116: 113 Кливленд – Индијана – 104: 113 Мемфис – ЛА Лејкерс – 105: 88 Бостон – Хјустон – 110: 111 по продолжение Сан Антонио – Орландо – 114: 113 Феникс – Голден Стејт – 99: 115

Објавено на: 01/03/2020 11:32