НБА-лигашот Феникс санс се согласи да го продолжи договорот на својот кошаркар Лендри Шамет.

Според инсајдерот на „ЕСПН“, Адријан Војнаровски, договорот ќе биде за четири сезони, за време на кој играчот ќе заработи 43 милиони долари.

Шамет беше избран на НБА драфтот од Филаделфија во 2018 година. Минатата сезона ја мина во Бруклин во просек со 9,3 поени, 1,6 асистенции и 1,8 скока.

Летото, Феникс го замени Шамет со Џевон Картер и право да го избере Дејрон Шарп.Автор: Администратор
Објавено на: 19/10/2021 11:46