НБА лигашот Орландо го избра денеска кошаркарот на Универзитетот Дјук, Паоло Банкеро, како прв избор на драфтот на церемонијата во Бруклин.

Банкеро минатата сезона во дресот на Дјук имаше просек од 17 поени, 7.8 скокови и 3.2 асистенции.

Младиот 19 – годишен американски кошаркар со италијански пасош и самиот беше изненаден што се најде како прв изборот на драфтот.

– Не можам да верувам што навистина се случи, искрено. Сакав да бидам во НБА и не знаев дека ќе бидам број. 1 Ова е неверојатно, изјави Банкеро.

Чет Холмгрен како втор избор на драфтот замина во редовите на Оклахома, додека Џабари Смит јуниор беше избран во третиот круг од Хјустон.Автор: Администратор
Објавено на: 24/06/2022 10:23