Ѕвездата на Милвоки бакс и репрезентативец на Грција, Јанис Адетокумбо, не се гледа себе си како најдобар кошаркар на планетата.

Тој побара медиумите да не го нарекуваат најдобар играч на светот.

– Тренерот не треба да приспособува 11 играчи за мене. Не се работи за мене. Самиот сум подготвен да се прилагодам на секого, ќе направам сè што му треба на мојот тим. Ако треба ќе одам на позицијата пет. Во моментов грчката репрезентација сè уште не е подготвена да се бори за медал. Но, имаме шанса. Кога ја започнавме сезоната со Милвоки, не се надевавме да освоиме шампионска титула. Но, работевме напорно и победивме. Јас не сум најдобриот играч на светот. Не ми кажувајте дека јас сум тие“, рече Адетокумбо.

Како дел од грчката репрезентација, двоккратниот МВП на НБА-лигата се подготвува за претстојното Европското првенство.Автор: Администратор
Објавено на: 08/08/2022 12:18