Македонскиот тенисер Калин Ивановски победи на ИТФ Фјучерсот во Мадрид.

Македонецот во денешното финале беше поуспешен од Марк Вајтхаус (Велика Британија) со 2:0 во сетови.

Во првиот сет беше 6:4 за Иваносваки, а во вториот Британецот освои само два гема (6:2).

По освојување на турнирот во шпанската престолнина, Ивановски ќе напредува на АТП ранг-листата на која во моментов се наоѓа на 627. место со 45 поени.Автор: Администратор
Објавено на: 05/12/2022 05:46