Екипата на Сакраменто кингс обезбеди место во разигрување за титулата откако ноќеска го победи Портланд со 120:80.

„Кралевите“ ќе влезат во плејофот на НБА-лигата за прв пат од 2006 година. Пред 17 години Сакраменто во осминафиналето беше елиминиран од Сан Антонио со 4:2. Тимот не играше во плеј-офот 16 сезони по ред и тоа е негативен рекорд меѓу сите големи лиги во Северна Америка.

По 76 натпревари Сакраменто е трет во Западната конференција на најсилната кошаркарска лига во светот со биланс 46 победи и 30 порази.

Од Западот плејоф имаат изборено уште Денвер Нагетс и Мемфис гризлис.Автор: Администратор
Објавено на: 30/03/2023 10:16