Монако на својата официјална веб-страница објави дека Филип Клемен се повлече од тренерската функција.

Клемен го презеде тимот на Монако во јануари минатата година и заврши на третото место во Лига 1. Договорот на 49-годишниот белгиски стручњак беше со важност до летото 2024 година.

- Динамиката на крајот на сезоната, која заврши со пониска од очекуваната конечна позиција, навести дека е неопходна промена на чело на првиот тим. АС Монако му се заблагодарува на Филип за неговиот голем придонес и му посакува се најдобро во иднина“, се вели во соопштението на клубот.

Монако (65 бода) го зазеде 6. место во францускиот шампионат и остана без пласман во евро-куповите зс следната сезона.Автор: Администратор
Објавено на: 05/06/2023 04:09