Осасуна може да добие забрана за учество во европските натпреварувања.

Според радио „Cadena SER“ УЕФА ја разгледува опцијата за отстранување на шпанскиот клуб од следната сезона на европските натпреварувања. Сојузот отвори случај против „Црвените“.

Ова се должи на наводната организација на местење натпревари во сезоната 2013/14 - се верува дека тогашниот претседател на Осасуна, двајца директори на клубот и еден менаџер постигнале економски договор со Бетис. Тимот од Севиља требаше да го совлада Ваљадолид и да загуби од самата Осасуна. За ова клубот од Памплона на Бетис му плати 400.000 евра + 200.000 евра.

Во сезоната 2022/23, Осасуна заврши на 7. место во Ла Лига, што им дава право на учество во Конференциската лига. Доколку УЕФА го отстрани клубот, тогаш Атлетик ќе учествува во европскиот куп, завршувајќи на 8. место во првенството.Автор: Администратор
Објавено на: 08/06/2023 05:59