Центарот на Денвер нагетс, Никола Јокиќ стана првиот играч во историјата на НБА кој постигнал над 30 поени, 20 скока и 10 асистенции на финален натпревар.

Во третиот натпревар од финалната серија со Мајами хит, Србинот ноќеска имаше 32 поени, 21 скок и 10 асистенции за 43 минути.

Во целата историја на плејофот, само тројца играчи ја поминаа границата 30+20+10. Никола Јокиќ тоа го направи три пати.

Во минатото таков трипл-дабл забележаа Вилт Чембрлен (1967 година) во серијата од првото коло со Синсинати (37 поени, 27 скока и 11 асистенции) и Карим Абдул-Џабар (1970 година) во серијата од првото коло со Филаделфија (38 поени, 23 скока и 11 запчаници).Автор: Администратор
Објавено на: 08/06/2023 17:00