Фудбалерот од средниот ред Конрад Лајмер стана играч на Баерн, објави денес официјалниот сајт на германскиот клуб.

Дваесет и шестгодишниот австриски фудбалер како слободен играч се пресели во клубот од Минхен. Договорот на Лајмер со Баварците е до 30 јуни 2027 година. Претходно, играчот од средниот ред настапуваше за Лајпциг.

Во сезоната 2022/23, Лајмер забележа 29 настапи за Лајпциг, постигнувајќи четири гола и една асистенција.

Лајмер е проценет на 28 милиони евра од „Transfermarkt“. На 26 натпревари за австриската репрезентација постигна два гола.Автор: Администратор
Објавено на: 09/06/2023 16:08