Антонио Перез Гарибај, таткото на возачот на Ред Бул, Серхио Перез, ги коментираше резултатите на неговиот син во тековната сезона во Формула 1.

- Чеко продолжува да се бори. Болидот е направен за Макс затоа што му се допаѓа преден погон, а Чеко отсекогаш возел автомобили со заден погон. Тој е на позицијата за која е ангажиран, втор возач во тимот. Има само еден шампион и тоа мора да се разбере. Тој мора да работи и да го почитува овој факт. Се е направено во прилог за Макс да стане шампион. Ако Серхио беше во друг тим, можеше да заврши четврти или шести, изјави Гарибај за „Esto“.

На јапонското Гран при минатиот викенд, Ред Бул го обезбеди трофејот за конструктори стигнувајќи до 623 на шест трки до крајот на сезоната 2023 година.

Во поединечна конкуренција, Макс Верстапен го зазема првото место со 400 бодови. На второто место е Серхио Перез (223 поени). Верстапен би можел да стане трикратен шампион во Формула 1 веќе по следната трка, која ќе се одржи во Катар на 8 октомври.Автор: Администратор
Објавено на: 26/09/2023 15:43