- Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон изјави дека би бил заинтересиран да вози неколку круга во болидот на Ред Бул.

- Апсолутно секој возач кој се натпреварува овде сонува да биде зад воланот на победнички автомобил. Секој Формула 1 возач сега гледа во болидот на Ред Бул и би сакал да седне зад воланот. И не велам себеси дека не би сакал да бидам зад воланот на болидот на Ред Бул - да почувствувам колку е навистина добро. Имавме две тешки сезони. Но, ако работиме да го подобриме нашиот болид и да ја достигнеме конкуренцијата, тоа ќе донесе повеќе задоволство отколку ако веднаш седнам зад воланот на подобар болид, изјави Хамилтон за „Racingnews365“.

На крајот на сезоната 2023 година, Ред Бул го освои шампионатот за конструктори, освојувајќи 860 поени, Мерцедес го зазеде второто место.

Макс Верстапен стана светски шампион, Хамилтон сезоната 2023 ја заврши на третото место.Автор: Администратор
Објавено на: 06/12/2023 20:56