Македонската женска ракометна репрезентација со триумф вечерва над САД од 32-15 го почна настап на Светското првенство за ракометарки до 20 години кое денеска стартуваше во Скопје.

Македонските ракометарки заминаа на полувреме со предност од 15-6, а во вториот дел им дозволија на противничките да постигнат само три голови и со убедлива победа да го отворат мундијалскиот турнир.

Следен противник на македонските јуниорки е Исланд, утревечер од 18 часот, а во последното коло ќе играат против Ангола.

Ракометната федерација на Македонија од денеска до 30 јуни ќе домаќин на 24 Светското јуниорско првество во женска конкуренција на кое учествуваат 32 репрезентации.Автор: Администратор
Објавено на: 20/06/2024 06:16