Селекторот на португалската фудбалска репрезентација Роберто Мартинез го сподели своето мислење за играта на напаѓачот Кристијано Роналдо.

- Роналдо е во португалската репрезентација затоа што го заслужува тоа. И сите физички показатели потврдуваат дека може да игра на секои четири дена. Мислам дека е важно да се разбере што носи неговото присуство. За нас Кристијано е искуство, знаење, можност за голови, движење во шеснаесетникот, способност да се отвори простор.

Ако сакате да ја анализирате статистиката од гледна точка на физиката, тогаш треба да погледнете што направил тој во последните 12 месеци, изјави Мартинез за „France 24“.

Репрезентацијата на Португалија ја победи Чешка (2:1) во првото коло од групниот турнир на Евро 2024 година.

Во второто коло, денес од 18 часот, Португалците ќе играат со ТурцијаАвтор: Администратор
Објавено на: 22/06/2024 16:51