Овој пат не се обични интересни факти бидејќи денес ги објавуваме, интересни факти се од Северна Кореја.Како што знаеме Северна Кореја е (политички) најизолирана и мистериозна земја во светот. - држава без организирана влада и држава Мјанмар (поранешна Бурма) ....

Северна Кореја зафаќа површина од 120.540 квадратни километри, со проценето население од околу 25 милиони луѓе.

1. Основачот на Северна Кореја првиот претседател Ким Ил Сунг, создаде „самоодржлива“ држава, односно државна политика што ја отсекува Северна Кореја економски и дипломатски од остатокот на светот, дури и во најлоши времиња за нејзините жители како глад.

2. Само воените и владините службеници можат да имаат моторни возила или автомобили

3. Жителите на Северна Кореја им е дозволено да имаат една од 28-те одобрени фризури наведени од властите на земјата.

4. Нема во Интернет во Северна Кореја освен затворена државна мрежа, па многу малку луѓе дури знаат што се случува во остатокот од светот.Владата строго контролира ТВ и радио програми, а многу малку луѓе во владата имаат ограничен пристап до „вистинскиот“ интернет.

5. Ким Јонг И, син на основачот на земјата, има импресивна и „неверојатна“ официјална биографија: Така одеше кога имаше само 3 недели, почна да зборува на осум недели. Тој напишал повеќе од 1.500 книги, а за прв пат кога поминал куглање веднаш постигнал максимални 300 поени. Тој исто така може да го контролира времето со своето расположение, има напишано 6 опери (тие влегоа во севернокорејската музичка историја), а исто така е експерт за кинематографија.

6. Армијата на Северна Кореја е една од најголемите во светот.Таа има околу 1,2 милиони активни војници (плус 6 милиони во резерва), или 1 на секои 5 мажи на возраст меѓу 17-54 години е редовен војник (додека е на пример, Јужна Кореја има само 680,000 војници)

7. Сега кога оваа информација ви звучи неверојатно, вистина е, има луѓе кои избегале во Северна Кореја! Еден од најпознатите е Џејмс Josephозеф Дреснок, американски војник кој избега во Северна Кореја преку минско поле во 1962 година. Тој сега е стандарден глумец во нивните пропагандни филмови ( тој секогаш игра злобниот Американец).

8. Просечен работник во Северна Кореја заработува околу 1,5 до 3 евра месечно (во паритет, околу 700 евра годишно). Поединци можат да заработат до 100 евра, додека побогатите ретки бизнисмени заработуваат до 500 евра месечно. Просечен работник од 1,5 или 3 евра можат да купат 2 кг ориз секој месец, но не го занемарувајте фактот дека добиваат храна на работа секој ден.

9. Помеѓу 150 000 и 200 000 Северна Кореја живеат во кампови опкружени со електрични огради (според Хјуман рајтс Воч). Најлоши кампови се за оние кои извршиле политички злосторства - во вакви случаи целото семејство на сторителите оди во камповите. Дури 40 проценти од затворениците умираат од недостаток на храна или прекумерна работа (според Амнести Интернешнл).

10. Во 1978 година агентите од Северна Кореја ја киднапираа јужнокорејската режисерка Шин Санг Ок како и актерката Чоу Еун Хуи за да создадат филмска индустрија во Северна Кореја.За среќа оваа јужнокорејска двојка успеа да ја избегне земјата по направи десетици филмови за севернокорејската влада.

11. Според извештајот на владата на Јужна Кореја, Северна Кореја троши третина од својот национален приход на војската.

12. Електричната енергија е главно исклучена во текот на ноќта, а домовите што имаат електрична енергија честопати им се даваат само неколку часа на ден.

13. Државните приходи на Северна Кореја главно се потпираат на извозот во Јапонија и другите блиски земји, извезувајќи верувале или не фалсификувани лекови, како што е Виагра, наркотици како метамфетамин, фалсификувани цигари и лажни 50 до 100 американски долари . Тие исто така продаваат оружје на различни неформални воени семејства

14. Северна Кореја е како што рековме најизолираната земја на светот, но и најмистериозната земја.

15. Северна Кореја е на третото место по егзекуциите, веднаш по Кина и Иран. (според Амнести Интернешнл)

16. Марихуна е легална во Северна Кореја и воопшто не е класифицирана како дрога.

17. Северна Кореја официјално престана да биде комунистичка држава од 2009 година. Новата официјална државна идеологија се нарекува „Јуче“ (самоограничување, војска на прво место ...)

18. Во 2012 година севернокорејските археолози официјално објавија дека „откриле“ возач на еднорог што летал од легендарниот крал Тонгминг пред 2000 години.

19. И покрај тоа што живеат во тешки услови, во кои доминира глад и строг политички режим во Северна Кореја 99 проценти од луѓето знаат да читаат и пишуваат

20. Технички војната меѓу Северна и Јужна Кореја сè уште трае. И во 1991 година двете Кореи потпишаа договор за неупотреба на силаАвтор: Администратор
Објавено на: 28/09/2021 04:12