Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) во март ќе одржи тест серија натпревари меѓу екипи од различни конфедерации, објавено е на официјалната веб-страница на организацијата.

Во соопштението се наведува дека оваа иницијатива ќе им овозможи на здруженијата од различни земји поредовно да играат со екипи од други континенти, што треба да им помогне во нивниот развој.

Тест серијата ќе се одржи од 18 до 26 март. Планирано е од 2026 година вакви серии да се одржуваат во парни години за време на мартовската пауза за репрезентативните натпревари.

Игрите од тест серијата ќе се одржат во Алжир, Азербејџан, Саудиска Арабија и Шри Ланка.

Учесници во тест серијата на ФИФА: ФИФА серии во Алжир: Алжир, Андора, Боливија, Јужна Африка; ФИФА серии во Азербејџан: Азербејџан, Бугарија, Монголија, Танзанија; ФИФА серии во Саудиска Арабија - А: Зелено'ртски Острови, Камбоџа, Екваторијална Гвинеја, Гвајана; ФИФА серии во Саудиска Арабија - Б: Бермуди, Брунеи, Гвинеја, Вануату; Серии на ФИФА во Шри Ланка: Бутан, Централноафриканска Република, Папуа Нова Гвинеја, Шри Ланка.Автор: Администратор
Објавено на: 27/02/2024 23:17