Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, ја пофали работата на Чаби Алонсо во Баер Леверкузен.

- Тој врши фантастична работа. Единствениот непоразен тим со кој се соочува Баерн. Сега доаѓа најважниот дел од сезоната. Тие не можат да не ја освојат Бундеслигата, туку само можат да ја загубат ако мислат дека работата е веќе завршена, изјави Гвардиола.

Баер е водечки во Бундеслигата со 61 бод на 11 кола пред крајот на првенството. Тимот на Чаби Алонсо има осум бода повеќе од второпласираниот Баерн.

За Алонсо интерес покажуваат повеќе европски екипи, а според германските медиуми најблиску до негов ангажман е Ливерпул.Автор: Администратор
Објавено на: 27/02/2024 23:26