Студеното време што ја зафати Хрватска прво стигна на северот и североисточниот дел на Словенија, проследен со невреме со врнежи, силни налети на ветер и град.

Поради силниот ветер издадено е портокалово предупредување за југозападниот дел од земјата и за централна Словенија. Во поголем дел од Словенија попладнево температурите се движат од 0 до 6 Целзиусови степени. Neurje.si објави и анимација за тоа како се движи студениот фронт. Снег се очекува на околу 500 метри надморска височина, а некаде и на пониски места. Во низините се очекува снег од неколку сантиметри.

Приливот на студен поларен воздух кон Алпите ќе трае најмалку уште една недела, па дури и подолго.

Во Хрватска пристигна најавената промена на времето. Хидрометеоролошкиот завод на земјата (ДХМЗ) предупреди на посилни грмежи, а во Загорје падна снег.

Влошување на времето и пад на температурите до крајот на денот се најавуваат и во БиХ. Во наредните часови нагло опаѓање на температурите се очекува во северозападниот, северниот и североисточниот дел на Босна.Автор: Администратор
Објавено на: 17/04/2024 04:26