По повод 24 Мај - Денот на сесловенските и македонски просветители, браќата Кирил и Методиј, денеска во Велес во црквата „Св.Кирил и Методиј“ се отслужи Света Архиерејска Литургија.

Со Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј и бројно свештенство на Повардарската Епархија,информираат од Епархијата.

Инаку синоќа во пресрет на празникот во истата црква, во чест на сесловенските и македонски рамноапостолни светители, светите браќа Кирил и Методиј кои се и нејзин патрон, се одржа свечена културно-уметничка програмаАвтор: Администратор
Објавено на: 24/05/2024 22:29