Радамел Фалкао постигна два од четирите гола на Монако во победата над Лил.

На натпреварот од 7.коло во француската Лига 1, одигран синоќа во Лил, шампионот Монако забележаа убедлива победа против истоимената домашна екипа со 4-0.

Колумбискиот репрезентативец Фалкао беше стрелец на два гола и тоа во второто полувреме (47 и 73-минута од пенал), откако во првиот дел Црногорецот Стеван Јоветиќ го постигна првиот (24), а Рашид Гезал беше стрелец на вториот гол (30).

Во првата средба од ова коло, Ница извлече бод во дуелот против Анже. Гостите преку Павловиќ и Екамби имаа предност од 2-0, но Ница преку Балотели од пенал и автоголот на Траора се избори за нерешен резултат 2-2.

Денеска на програмата се пет средби, а во првата (од 17 часот) лидерот на табелата ПСЖ гостува Монпеље.

Објавено на: 23/09/2017 18:17