Се оддржа ждрепката за Лигата Д, во која се наоѓа и македонската фудбалска репрезентација, од новоформираната Лига на нациите.

Александар Хлеб, поранешниот белоруски репрезентативец, ги извлече четирите групи во Лигата Д, а Македонија ќе биде носител на четвртата група, во која ќе игра со Ерменија, Лихтенштајн и Гибралтар. Според пропорциите на УЕФА, македонските репрезентативци ќе влезат како фаворити во оваа група. Неизвесен би можело да биде само натпреварот со Ерменија, додека против Лихтенштајн и Гибралтар останува улогата фаворит.

Носители во останатите три групи се Азербејџан, Белорусија и Грузија, победниците од четирите групи во Лигата Д ќе спласираат во Лигата Ц.

Што се однесува до врвот, особено ќе биде интересна Групата 1 во Лигата А, каде се репрезентации како Германија, Франција и Холандија.

Лига А

Група 1: Германија, Франција, Холандија

Група 2: Белгија, Швајцарија, Исланд

Група 3: Португалија, Италија, Полска

Група 4: Шпанија, Англија, Хрватска

Лига Б

Група 1: Чешка, Украина, Словачка

Група 2: Турција, Шведска, Русија

Група 3: Северна Ирска, БиХ, Австрија

Група 4: Данска, Ирска, Велс

Лига Ц

Група 1: Израел, Албанија, Шкотска

Група 2: Естонија, Финска, Грција, Унгарија

Група 3: Кипар, Бугарија, Норвешка, Словенија

Група 4: Литванија, Црна Гора, Србија, Романија

Лига Д

Група 1: Грузија, Летонија, Казакстан, Андора

Група 2: Белорусија, Луксембург, Молдавија, Сан Марино

Група 3: Азербејџан, Фарски Острови, Малта, Косово

Група 4: Македонија, Ерменија, Лихтенштајн, Гибралтар

Натпреварите ќе се играат во септември, октомври и ноември 2018:

1. коло: 6-8 септември

2. коло: 9-11 септември

3. коло: 11-13 октомври

4. коло: 14-16 октомври

5. коло: 15-17 ноември

6. коло: 18-20 ноември

Завршницата ќе биде на програмата од 5 до 9 јуни 2019, а плеј-оф натпреварите кои ќе носат настап на ЕП ќе се одиграат во март 2020.Автор: Администратор
Објавено на: 24/01/2018 14:45