УЕФА го казни македонскиот шампион Вардар со 30.000 евра поради „користење на пиротехнички средства, фрлање на предмети на теренот и за недоволно добра организација“ на мечот од шестото коло од групната фаза во Лига Европа (ЛЕ) против Розенборг, одигран на 7. декември.

Тоа беше последниот натпревар на „црвено-црните“ од групната фаза од ЛЕ, кога го освоија и првиот бод (1:1).

Оваа е третата казна за Вардар сезонава, откако платија повеќе од 100 илјади евра за казни во еврпската централа во Нион.Автор: Администратор
Објавено на: 27/02/2018 22:58