Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп изрази оптимизам по извлекувањето на ждрепката за четвртфиналето на Лигата на шампионите.

Ливерпул ќе се соочат против Манчестер Сити во судир за место во полуфиналето.

– Сум кажал и претходно и тоа е вистината – често се случува да се паднеш со соседот, но немам ништо против. Го прифаќаме она што сме го добиле. Во првенството изгубивме еднаш и победивме еднаш против нив. Мислам дека пред ждрепката тие не го определија Ливерпул како најпосакуван ривал. Тоа е знак за тоа колку силни можеме да бидеме, изјави Клоп.

Фактот дека Ливерпул е домаќин на првиот натпревар, не претставува проблем за него.

– Тоа ќе биде тежок меч. Добрата вест е дека тие се тим што добро го познаваме. Тоа не е толку добро за Англија, бидејќи во полуфиналето ќе има само еден тим. Ние сепак ќе дадеме сѐ од себе, вели менаџерот.

Клоп даде мислење и за тоа кој го смета за фаворит за пласман меѓу најдобрите четири во Лигата на шампиони.

– Сигурно не сме фаворити, но во четвртфиналето нема фаворити – можеби Баерн и Барселона, но…ништо не е решено, додаде Клоп.Автор: Администратор
Објавено на: 17/03/2018 03:04