Генералниот секретар на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА), Фатма Самура, е осомничена за кршење на етичкиот код на организацијата, објави Би-Би-Си.

Сенегалката е обвинета за прикривање на информации, како и конфликт на интерес во врска со кандидатурата на Мароко за организација на Светското првенство 2026.

Членовите на Работната група на ФИФА за оценување на апликации од кандидати за турнирот, откриле семејна врска помеѓу Самура и поранешниот напаѓач на Ливерпул и репрезентацијата на Сенегал Ел Хаџи Диуф.

- Сите во Сенегал ќе се смеат на Комитетот за етика на ФИФА, рече генералниот секретар на ФИФА. Во мојата татковина секој го познава Ел Хадџи Диуф, изјави Генералниот секретар на ФИФА.

Првиот човек на ФИФА најави транспарентен избор на домаќин на СП.

- Евалуација на целната група е врз основа на јасни и објективни критериуми во својот извештај кои ќе обезбедат целосна транспарентност на процесот, изјави Инфантино.

Против кандидат за организација на Мундијалот 2026 на Мароко се САД, Мексико и Канада кои поднесоа заедничка апликација.Автор: Администратор
Објавено на: 25/04/2018 10:13