Ревизорите во Органот за финансиско контролирање при УЕФА побарале вадење на Милан од европските клубски турнири поради нарушување на правата на финансискиот ферплеј, објави „Њујорк тајмс“. Проблемите на Милан доаѓаат од продажбата на клубот пред една година од страна на поранешниот сопственик Силвио Берлускони на кинескиот бизнисмен Ли Јунхон, кој го купува клубот за 860 милиони долари. Според ревизорите, на Ли му било потребно дополнително финансирање од американскиот бизнисмен Пол Сингер и мора да го врати заемот до октомври. Покрај тоа, раководството на „росонерите“ потроши 270 милиони долари за нови играчи, што значително ги надминува приходите на клубот, а тоа е забрането од финансискиот правилник на УЕФА. Ако клубот биде казнет, ​​решение кое се очекува во наредните две недели, тој може не само да биде изваден од турнирите во оваа сезона, но и да добие трансфер забрана, како и тешка казна. Минатата сезона Милан заврши на седмото место во Серија А и има право да ја претставува Италија во Лигата на Европа.Автор: Администратор
Објавено на: 01/06/2018 13:16