Челзи го победи Манчестер Сити со 2:0 во дербито на 16. премиерлигашко коло и го остави Ливерпул на врвот на табелата.

За „граѓаните" ова беше прв пораз оваа сезона.

Стрелци на головите за „сините" од Лондон беа Н'Голо Канте во првото и Давид Луиз во второто полувреме.

Резултати на другите завршени натпревари од 16. коло во Англиското фудбалско првенство:

Борнмут – Ливерпул 0:4

Арсенал – Хадерсфилд 1:0

Барнли – Брајтон 1:0

Кардиф – Саутемптон 1:0

Манчестер Јунајтед – Фулам 4:1

Вест Хем – Кристал Палас 3:2

Челзи – Манчестер Сити 2:0.Автор: Администратор
Објавено на: 09/12/2018 02:23