Раководство на Реал Мадрид му ја зголеми годишната плата на Марко Асенсио од 3,5 на 4,5 милиони евра.

Во новиот договор на еден од најталентираните играчи на европскиот и шпански првак има и откупна клаузула според која, оној кој ќе сака да го купи Асенсио ќе мор ана Реал да му плати неверојатни 500 милиони евра.

На овој начин Реал си го обезбеди на подолг рок Асенсио кој прикажува одлични игри во „кралскиот клуб“ и во дресот со националниот бои на Шпанија.

Асенсио има 21 година, во Реал дојде од Мајорка во 2014 година, а следните две сезони настапуваше за Мајорка и Еспањол како позајмен играч. Има три настапи за сениорската репрезентација на Шпанија и беше еден од најдобрите во селекцијата до 21 година на ЕП 2017.Автор: Администратор
Објавено на: 20/08/2017 17:27