Шампионот Јувентус го победи лидерот Наполи во големото дерби на Италијанското фудбалско првенство. Стрелец на победничкиот и единствен гол на синоќашниот дуел во Неапол, беше поранешниот фудбалер на Наполи, Гонзало Игуаин во 13.минута.

За Наполи ова беше прв пораз сезонава, додека Јувентус ја запиша 12. Победа и сег асе наоѓа само на бод од „наполитанците“.

Шанса да се искачи на врвот има Интер кој својот дуел од 15.коло во Серија А ќе го игра утре на свој терен со Киево.

По синоќешното дерби Наполи е прв со38 бода, Јувентус има 37, Интер 36 и натпревар помалку.Автор: Администратор
Објавено на: 04/12/2017 01:16